CHŮZE NABOSO

Už dříve jsme zmiňovali výhody běžné chůze jakožto vhodnou kompenzaci sedavému zaměstnání (více zde).

Pokud se vám povedlo navýšit počet ušlých kroků, věříme, že cítíte rozdíl. Nyní můžeme význam pravidelné chůze ještě zvýraznit. Jedná se o chůzi naboso, neboli Barefoot. 

Jak udává Clara Lewitová, v časopise Rehabilitace a fyzikální lékařství (1998), chůze naboso má několik velice prospěšných účinků. Především se jedná o trénink propriocepce, neboli vnímání svého těla. Chůzí naboso stimulujeme senzory na plosce nohy, které informují mozek o poloze jednotlivých částí těla. Díky tomu dochází ke zlepšení vnímání svého těla. To jde ruku v ruce s posílením svalů dolních končetin a zad.

Posílením svalů nohy můžeme zajistit zvýšení klenby. V případě, že nebudeme svaly nohy trénovat (tj. při chůzi v pevné obuvi, převládající sedavý způsob života aj.), dochází k tzv. dysfunkční plosce nohy. Tato dysfunkce se projevuje nedostatečnou aktivitou svalů v kyčelních kloubech, či bederní oblasti, což se projeví urychlením degenerace, popř. chronickými bolestmi zad. 

Tím, že se pohybujeme většinou v oblastech, kde převládá tvrdý povrch, na zemi se může objevit sklo apod., není vhodné chodit úplně naboso. K tomuto byla vyvinuta tzv. barefootová obuv, která brání přímému poranění plosky nohy a zároveň svou konstrukcí umožňuje používat nohu podobně jako při bosé chůzi. Obuv má minimální tloušťku podrážky po celé délce boty, přední strana boty je rozšířená, tudíž i prsty se mohou rozšířit přirozeně do stran, je velmi lehká a prodyšná. Jedná se tedy o kompromis chůze na boso a chůzi v botách.

Barefootová obuv, či chůze naboso je tedy vhodnou kompenzací k pravidelné práci na PC. Než začnete nosit barefootovou obuv je důležité navštívit fyzioterapeuta, který určí, zda je vaše noha připravena na chůzi naboso, či je potřeba nohu na toto ještě připravit jednoduchým cvičením. Ne každá noha totiž zvládne rychlý přechod z běžné obuvi na barefootovou obuv.


Pokud vás zajímají další informace, neváhejte se informovat u našich fyzioterapeutů.

Kontakt zde.